Co je to mezinárodní řidičský průkaz a kde ho můžete potřebovat?
S českým řidičákem můžete procestovat i řadu zahraničních zemí. Najdou se ale státy, kde si při cestování autem s běžným řidičským průkazem vydaným v České republice nevystačíte. Třeba při některých cestách mimo Evropskou unii si tak budete muset nechat vystavit také tzv. mezinárodní řidičský průkaz. Kde všude ho využijete a jak ho získáte?
Kdy si vaše auto v zahraničí vyžádá mezinárodní řidičský průkaz?
Odpověď na otázku, kde všude je potřeba mezinárodní řidičský průkaz, zní jednoduše: ve všech státech, které neuznávají český řidičský průkaz. Tím se můžete prokázat ve všech členských zemích Evropské unie, stejně jako v desítce dalších evropských zemí (Albánie, Andorra, Island, Kosovo, Lichtenštejnsko, Monako, Norsko, San Marino, Švýcarsko a Velká Británie). Pokud ale míříte do některé jiné evropské destinace (například do Bosny a Hercegoviny, Černé Hory), nebo mimo evropský kontinent, bez mezinárodního řidičského průkazu se neobejdete.
Podle toho, do jaké země hodláte vyrazit, se pak také bude lišit konkrétní podoba dokladu, o jaký byste si měli požádat. Mezinárodní řidičské průkazy jsou totiž vydávány buďto podle tzv. Ženevské úmluvy, nebo podle Vídeňské úmluvy o silničním provozu. Při podávání žádosti proto vždy pečlivě vyplňte všechny státy, na jejichž silnicích hodláte doklad využívat, abyste předešli případným komplikacím na cestách.
Ale nemusíte mít žádné obavy — pokud plánujete cestu do více zemí, které podepsaly rozdílné mezinárodní úmluvy o silničním provozu, můžete si nechat vystavit najednou mezinárodní řidičský průkaz v obou vzorech. Dejte si nicméně pozor na odlišnou délku platnosti dokladů — průkaz vystavený podle Vídeňské úmluvy má platnost 3 roky, ten podle Ženevské úmluvy bude ale platný pouze 1 rok.
Jak podat žádost o mezinárodní řidičský průkaz?
Podání žádosti o „mezinárodní řidičák“ není nijak složitou záležitostí. Přesto je třeba vzít v potaz jistá specifika. Žádost zatím například nelze vyřídit elektronicky, ale je třeba ji podat osobně, a to na jakémkoli úřadě s rozšířenou působností (tedy nikoli nutně v místě trvalého bydliště). Není přitom možné se pro tento úkon nechat ani někým zastoupit, například na základě plné moci.
Výhodou naopak je, že vám na úřadě dokument vystaví na počkání a zaplatíte za něj pouhých 50 korun. K jeho vyřízení si navíc vystačíte s platným dokladem totožnosti, řidičákem a jednou průkazovou fotografií.
Pamatujte také na to, že mezinárodní řidičský průkaz je bezpodmínečně nutné si zařídit před cestou do zahraničí. Po vycestování z ČR totiž jeho vyřízení není možné, neboť je o něj třeba zažádat osobně a zastupitelské úřady České republiky v zahraničí nejsou k vydávání mezinárodních řidičských průkazů oprávněny.
Před každou cestou do zahraničí si zároveň zkontrolujte, zda máte platné pojištění svého auta a zvažte, zda například rozsah sjednaných asistenčních služeb či výše pojistných limitů jsou adekvátní destinacím, do nichž se vydáváte. Při každé cestě do zahraničí byste s sebou vždy měli mít i doklad o tzv. povinném ručení (zelenou kartu) v papírové podobě.
Publikováno: 05. 09. 2024
Kategorie: Rady a tipy