Supra: Legenda na kolech

Když se řekne Supra, srdce nejednoho petrolheada zaplesá. Tohle jméno totiž rezonuje v automobilovém světě už od roku 1978, kdy se na svět vyřítila první generace. Od té doby se Supra stala ikonou, symbolem síly, rychlosti a uhrančivého designu.

Původně Supra sloužila jako luxusnější varianta Toyoty Celica, ale brzy se vydala vlastní cestou. Už druhá generace, s ikonickým motorem 2JZ, si získala srdce fanoušků po celém světě a stala se legendou tuningu a dragsterových závodů.

Třetí a čtvrtá generace Supra dále posunuly hranice a nabídly ještě více výkonu, komfortu a technologií. Vrcholem pak byla Supra Mk IV, která se vyráběla do roku 2002 a dodnes je považována za jeden z nejlepších sportovních vozů své doby.

Po dlouhé pauze se Supra v roce 2019 vrátila v plné síle. Pátá generace navazuje na odkaz svých předchůdců a nabízí moderní technologie, špičkový výkon a design, který se nedá ignorovat.

Co dělá Supru tak výjimečnou?

Motor: Supra je synonymem pro silné motory. Ať už se jedná o legendární 2JZ, nebo moderní turbomotory BMW, Supra vždycky nabízela sílu, která vás zatlačí do sedačky.

Design: Supra je prostě krásná. Elegantní linie, agresivní vzhled a ikonické prvky, jako je "double bubble" střecha, dělají z Supry auto, které se nedá přehlédnout.

Řidičský zážitek: Supra je stvořena pro řidiče. Nabízí perfektní ovladatelnost, agilitu a precizní řízení, které zaručí maximální zábavu za volantem.

Historie a kult: Supra je legenda s bohatou historií a oddanou fanouškovskou základnou. To z ní dělá auto, které je víc než jen dopravní prostředek.

Supra není pro každého. Je to auto pro ty, kteří touží po něčem výjimečném, pro ty, kteří chtějí zažít vzrušení z jízdy a pro ty, kteří si cení historie a legendy.

Je to auto, které se vám vryje do paměti.

Ať už se díváte na Supru z jakéhokoli úhlu, jedno je jisté: Tohle auto je legenda na kolech.

Supra v populární kultuře:

Supra se objevila v nespočtu filmů a seriálů, včetně Rychle a zběsile, Hvězdná brána a Need for Speed.

Je to také oblíbené auto mezi tunery a driftery, kteří oceňují její výkon a ovladatelnost.

Supra se stala symbolem japonské automobilové kultury a dodnes inspiruje fanoušky po celém světě.

Zajímavosti:

V roce 2020 se na aukci prodala Supra Mk IV z roku 1994 za rekordních 2,1 milionu dolarů.

Supra je oficiálním safety carem MotoGP.

V roce 2023 se chystá uvedení limitované edice Supra GRMN s ještě větším výkonem a agresivnějším designem.

Supra je zkrátka legenda, která nikdy nezevšední.

Je to auto, které vás chytne za srdce a už nikdy nepustí.

Supra: Hlouběji pod kapotu

Dobře, takže jsme si prošli obecněji supráckou historii a důvody, proč je tohle auto tak legendární. Ale pojďme se teď ponořit trochu hlouběji. Nasedneme do Supry a projedeme se nejen po silnici vzpomínek, ale i technickými specifikami a zajímavostmi jednotlivých generací.

První generace (1978-1981): Zrození legendy

První Supra možná nebyla tou nejdivočejší bestií, ale položila základy pro budoucí úspěchy. Sice sdílela platformu s Celicou, ale už tehdy nabízela větší motor a luxusnější interiér. I když to byla spíš GTčko než hardcore sporťák, její potenciál pro úpravy byl jasný.

Druhá generace (1981-1986): Zrození hvězdy

Tady to začalo pořádně žhavit. S nástupem přeplňovaného motoru 2JZ se Supra proměnila v dravého predátora. Ať už jste volili verzi Celica Supra nebo čistokrevnou Supru, 2JZ byl král. Tuningeři si mlaskali pusy a tahle generace se stala legendou dragsterových závodů a tuningu obecně.

Třetí generace (1986-1993): Vylepšená bestie

Supra dál rostla a sílila. Třetí generace dostala ještě uhlazenější tvary a výkonnější verze motoru 2JZ. Technologie šly dál, přibylo víc vychytávek a Supra se stala nejen silnější, ale i pohodlnější. Zároveň si ale udržela svoji surovou a řidičsky zaměřenou povahu.

Čtvrtá generace (1993-2002): Vrchol evoluce

Supra Mk IV, to je pro mnoho fanoušků vrchol Supry vůbec. Z pohledu designu je to možná nejikoničtější verze s legendární "double bubble" střechou a širokými blatníky. Výkon? Šílený. Twin-turbo verze 2JZ GTE poháněly Supru k neskutečným rychlostem a dodnes tahle auta lákají tunery a sběratele po celém světě.

Pátá generace (2019-současnost): Návrat legendy

Po dlouhých 17 letech se Supra vrátila! Ačkoliv sdílí platformu s BMW Z4, je to pořád čistokrevná Supra. Moderní technologie se potkaly s dravým duchem předků. Výkonné motory, perfektní ovladatelnost a design, který vzdává hold minulosti, udělaly z nové Supry důstojného nástupce legendy.

Supra není jen o rychlosti a síle. Je o emocích, o spojení s řidičem, o pocitu, že řídíte něco výjimečného. Ať už jste fanouškem první generace, nebo milujete moderní verzi, jedno je jasné: Supra je auto, které se vám vryje hluboko do paměti.

Tak co, nasednete si do Supry svých snů a projedeme se dál?

Publikováno: 07. 03. 2024

Kategorie: Automobily

Autor: Filip Novotný