BMW E60: Legenda s kontroverzním designem

BMW E60, pátá generace ikonické řady 5, se na trhu objevila v roce 2003 a hned vzbudila rozruch. Zatímco někteří oslavovali její agresivní design a technologické vychytávky, jiní kritizovali odklon od klasických proporcí a "křivolaké" linie. Ať už je váš postoj k E60 jakýkoli, jedno je jisté: tahle generace se nesmazatelně zapsala do historie BMW.

Design, který vzbudil emoce

E60 se odvážila opustit konzervativní design předchůdců a šla do rizika s odvážnými liniemi a tvary. Chris Bangle, tehdejší šéfdesignér BMW, stvořil auto, které nenechalo nikoho chladným. Ostré hrany, mohutná kapota a kontroverzní "bangleova záď" s integrovanými světly vyvolaly vášnivé debaty. Pro někoho to byla designová revoluce, pro jiného ztělesnění nevkusu. Ať už patříte do tábora "milovníků" nebo "odpůrců", jedno je jisté: E60 se nedá ignorovat.

Technologický pokrok na palubě

E60 se stala technologickým průkopníkem své doby. Nabízela širokou škálu inovativních funkcí, jako je adaptivní tempomat, head-up displej, noční vidění a iDrive, intuitivní systém infotainmentu. Pod kapotou se skrývala paleta výkonných motorů, od hospodárných dieselů až po brutální V10 v legendárním M5. E60 tak uspokojila jak řidiče hledající komfort a luxus, tak i ty, kteří toužili po vzrušující jízdě.

Spolehlivost a běžné problémy

E60 má pověst spolehlivého vozu, ale jako každý stroj i ona má své slabiny. Mezi nejčastější problémy patří poruchy turbodmychadel u naftových motorů, problémy s automatickou převodovkou a netěsnosti olejového vanového těsnění. Řada E60 je také náchylná k reznutí, zvláště v oblasti podběhů a prahů.

E60 dnes: Klasika v zárodku?

I když E60 pomalu opouští silnice, stále si drží silnou fanouškovskou základnu. Mnozí ji považují za moderní klasiku a ceny ojetých modelů v dobrém stavu začínají růst. Pokud hledáte prostorný, komfortní a výkonný sedan s bohatou výbavou a kontroverzním designem, E60 může být tou pravou volbou pro vás.

Závěr

BMW E60 je auto, které nenechá nikoho chladným. Je to odvážná, technologicky vyspělá a kontroverzní generace řady 5, která se stala legendou. Ať už ji milujete nebo nenávidíte, jedno je jisté: E60 se nesmazatelně zapsala do historie BMW.

P.S.: Nezapomeňte, že E60 je už starší model a vyžaduje pečlivý výběr a pravidelnou údržbu. Pokud uvažujete o koupi, důkladně si prověřte historii vozu a jeho technický stav.

Život s E60: Návštěvy servisu, radosti z jízdy a bolesti nad parkováním

Vlastnit E60 není jen o stylovém svezení se. Je to životní styl, který přináší jak nadšení z výkonu a špičkové techniky, tak i občasné návštěvy servisu. Pojďme se teď bavit o tom, jaké to vlastně je žít s E60 dennodenně.

Za volantem E60: Řidičské opojení

Usednout za volant E60 je radost. Ať už máte pod kapotou svižný dvoulitr nebo burácající osmiválec, tahle auta milují zatáčky. Přímé řízení, skvělé vyvážení a propracovaný podvozek (pokud není úplně zničený) vám dají pocit propojení s vozovkou. Na okreskách se budete bavit jako malé dítě, E60 vás vtáhne do děje a nechá vás vychutnat si každý kilometr.

Slabší chvilky:

Ale ne vždycky jsou cesty samá radost. E60 umí být taky pěkně tvrdá na nerovnostech, hlavně ty s sportovním paketem. A parkování? S touhle lodí to není žádná sranda, zejména pokud máte parkovací místo v centru města. A parkovací senzory? Ty sice E60 může mít, ale spolehlivost u starších kusů už nemusí být nejlepší.

Motorová paleta: Od úspornosti k burácení

E60 nabízí širokou škálu motorů, od těch co "jezdí za hubičku" až po draky prahnoucí po vysokooktanovém benzinu. Legendární diesely jsou sice úsporné, ale jejich turba a vstřiky si můžou časem říct o repas. Benzínové verze zase umí být pěkně žíznivé, hlavně ty větší osmiválce. Ať už si vyberete cokoliv, nezapomeňte na to, že starší BMW není levná záležitost na provoz.

Interiér: Luxus s občasnými vrtochy

Uvnitř E60 vládne pocit luxusu a kvality. Kůže, měkké plasty, to vše působí hodnotně. Samozřejmě, u starších kusů už může být interiér opotřebovaný, plasty popraskané a kůže vysezená. Elektronika taky občas zlobuje, třeba komfortní funkce jako vyhřívání sedaček nebo ovládání oken. IDrive, ten chytrý systém infotainmentu, sice umí být užitečný, ale z dnešního pohledu už působí trochu zastarale.

Tuningová scéna: Vyjádřete se!

E60 je oblíbená i mezi tuningovými nadšenci. Od decentního snížení podvozku a sportovních kol po agresivní bodykity a extrémní výfuky, úprav je nepřeberné množství. Můžete si tak svou E60 upravit k obrazu svému a vyčnít z davu ještě víc.

Vlastnit E60: Shrnutí

Vlastnit E60 je srdeční záležitost. Tohle auto vám dá radost z jízdy, image a pocit něčeho výjimečného. Ale musíte počítat i s tím, že servis nebude úplně levný a občas se nějaká ta závada vyskytne. Pokud jste ale ochotni do toho jít a starat se o ni, E60 vám na oplátku nabídne kus automobilové historie a nezapomenutelné chvíle za volantem.

Publikováno: 06. 03. 2024

Kategorie: Automobily

Autor: Filip Novotný