Fiat Multipla: Legenda, která rozděluje svět

Fiat Multipla. Auto, které vzbuzuje emoce. Auto, o kterém se vedou vášnivé diskuze. Auto, které je buď milováno, nebo nenáviděno. Ať už patříte do tábora "fanoušků" nebo "hejtrů", jedno je jisté: Multipla je fenomén, který se nesmazatelně zapsal do historie automobilového průmyslu.

Historie a design:

Multipla se poprvé objevila v roce 1998 a hned od začátku vzbudila rozruch. Její design byl, mírně řečeno, netradiční. Vysoká karoserie s obrovskými okny a bizarní příď s trojicí světlometů si vysloužila přezdívky jako "kosmická loď", "mrož" nebo "opice". Ale i když se mnozí smáli, Multipla sklidila i pochvalu za svou praktičnost a prostornost.

Interiér a praktičnost:

Hlavním trumfem Multiply byl její interiér. Šest sedadel uspořádaných do dvou řad po třech nabízelo komfortní cestování i pro početnější rodiny. Sedadla byla variabilní a dala se snadno vyjmout a přemístit, čímž se interiér přizpůsobil různým potřebám. Multipla tak byla ideálním vozem pro ty, kteří hledali praktický a prostorný rodinný automobil.

Motorizace a jízdní vlastnosti:

Multipla byla nabízena s širokou paletou motorů, od benzinových a naftových jednotek až po verzi na LPG. Jízdní vlastnosti vozu nebyly nijak oslnivé, ale Multipla nebyla stavěna na závodění. Byla to pohodlná a prostorná dodávka, která plnila svůj účel – odvézt rodinu a náklad bezpečně a komfortně do cíle.

Konec výroby a odkaz:

Výroba Multiply byla ukončena v roce 2010. Za tu dobu se prodalo přes 300 000 kusů, což je na tak kontroverzní auto poměrně slušný výsledek. I dnes, více než deset let po ukončení výroby, Multipla stále vzbuzuje emoce. Ať už ji milujete nebo nenávidíte, jedno je jisté: Multipla je legenda, která se nesmazatelně zapsala do historie automobilového průmyslu.

Fiat Multipla: Fakta a zajímavosti:

  • Fiat Multipla se vyráběl v letech 1998 až 2010.
  • Vůz byl navržen italským designérem Robertem Giolito.
  • Multipla byla dostupná s pěti nebo šesti sedadly.
  • V roce 2004 prošla Multipla faceliftem.
  • Výroba Multiply byla ukončena v roce 2010 kvůli klesající poptávce.
  • Fiat Multipla je dodnes jedním z nejvíce kontroverzních automobilů všech dob.

Fiat Multipla: Pro a proti:

Pro:

Prostorný interiér

Variabilní sedadla

Praktická karoserie

Pohodlná jízda

Dostupná cena

Proti:

Kontroverzní design

Nízké jízdní vlastnosti

Vysoká spotřeba paliva

Levné materiály v interiéru

Špatná image

Závěr:

Fiat Multipla je auto, které se nedá ignorovat. Je to auto, které vzbuzuje emoce. Je to auto, které je buď milováno, nebo nenáviděno. Ať už patříte do tábora "fanoušků" nebo "hejtrů", jedno je jisté: Multipla je fenomén, který se nesmazatelně zapsal do historie automobilového průmyslu.

Bonus:

Pokud vás Fiat Multipla zaujal a chcete se o něm dozvědět více, doporučuji navštívit stránky Fiat Multipla Clubu: URL Fiat Multipla Club.

Na YouTube: URL YouTube najdete mnoho videí o Fiatu Multipla, včetně recenzí, testů a zábavných videí.

Multipla v popkultuře:

Multipla se sice nikdy nestala bestsellerem, ale její jedinečný design jí zajistil místo v popkultuře. Objevila se v několika filmech a televizních pořadech, často jako komediální prvek. Byla parodována v Top Gearu a objevila se i v animovaném seriálu Futurama.

Díky své prostornosti se Multipla stala oblíbenou volbou filmových štábů, kteří potřebovali převézt velké množství lidí a vybavení. Možná jste ji zahlédli ve snímcích jako "Asterix a Obelix: Mise Kleopatra" nebo "Deník Bridget Jonesové".

Multipla komunita:

Přestože výroba skončila už před lety, Multipla má stále věrnou komunitu fanoušků. Online najdete několik fór a klubů sdružujících majitele a nadšence Multiply. Tito lidé sdílí své zkušenosti, pomáhají si s opravami a údržbou a pořádají srazy, kde mohou společně oslavovat svůj oblíbený vůz.

Budoucnost Multiply:

Co bude s budoucností Multiply? To je těžká otázka. Na jednu stranu se jedná o stárnoucí model, který patrně nebude nikdy sběratelskou klasikou. Na druhou stranu, její praktičnost, nenáročnost a unikátní design mohou oslovit nové generace řidičů hledající něco jiného, než jsou fádní moderní MPV.

Ať už bude její osud jakýkoliv, jedno je jisté: Fiat Multipla zůstává nepřehlédnutelným automobilem, který se i nadále bude objevovat na silnicích a rozdmýchávat vášnivé diskuze. Možná ji budete milovat, možná nenávidět, ale jedno je jisté – Multipla vás nikdy nenechá lhostejnými.

Publikováno: 06. 03. 2024

Kategorie: Automobily

Autor: Filip Novotný