Tuning: Umění proměnit sériové auto v bestii

Tuning. Slovo, které vzbuzuje emoce. Pro někoho je to sprosté slovo symbolizující hlučné a ošklivé káry s blikajícími světly a obrovskými křídly. Pro jiného je to vášeň, umění a způsob, jak vyjádřit svou individualitu a dát autu duši. Ať už patříte do tábora fandů, nebo odpůrců, jedno je jisté: tuning je fenomén, který hýbe světem automobilů už od nepaměti.

Historie tuningu sahá daleko do minulosti. Už v dobách prvních automobilů se kutilové pokoušeli vylepšovat jejich výkon a vzhled. V 50. a 60. letech minulého století zažil tuning boom v USA, kde se zrodil legendární muscle car fenomén. V Evropě se tuning rozvíjel pomaleji, ale v 80. a 90. letech už i tady řádily na silnicích upravené "káry".

Dnes je tuning rozmanitější než kdy dřív. Existuje nespočet stylů a směrů, od decentního tuningu, který jen lehce vylepšuje vzhled auta, až po extrémní úpravy, které z běžného auta dělají dravou bestii. Nechybí ani tuning zaměřený na zlepšení jízdních vlastností, ať už pro závodní účely, nebo pro běžné řidiče, kteří touží po větším potěšení z jízdy.

Co všechno se dá na autě upravovat? Prakticky vše! Od motoru a výfuku přes podvozek a kola až po interiér a exteriér. Možnosti jsou nekonečné a záleží jen na fantazii a peněžence.

Tuning je koníček, který může být drahý, ale i levný. Záleží na tom, co chcete upravovat a jak moc. I s malým rozpočtem se dá autu dát osobitý vzhled a vylepšit jeho vlastnosti.

Tuningová scéna je plná vášnivých lidí, kteří se rádi sdílí své zkušenosti a nápady. Existuje mnoho tuningových klubů a fór, kde se můžete dozvědět vše, co vás o tuningu zajímá.

Tuning není pro každého. Pokud máte rádi sériová auta a nebaví vás bastlit, tuning pravděpodobně není pro vás. Ale pokud máte v žilách benzín a toužíte po tom, aby vaše auto bylo jedinečné a odráželo vaši osobnost, pak je tuning pro vás to pravé.

Tuning je cesta, ne cíl. Důležitá je samotná tvorba, experimentování a hledání ideálního vzhledu a vlastností auta. Ať už je váš cíl jakýkoli, užijte si cestu a nezapomeňte, že nejlepší tuning je ten, který dělá radost vám!

Pár tipů pro začátečníky:

  • Než začnete s tuningem, ujasněte si, co chcete upravovat a jak moc.
  • Nastavte si rozpočet a držte se ho.
  • Než něco koupíte, udělejte si průzkum trhu a porovnejte ceny.
  • Pokud si nejste na něco jisti, zeptejte se zkušenějších tunerů.
  • Nezapomeňte na bezpečnost!
  • A hlavně se bavte!

Tuning je fascinující svět plný možností. Tak se pusťte do díla a proměňte své auto v jedinečný kousek, který bude odrážet vaši individualitu!

No jasně, pojďme se teď trochu víc ponořit do toho, co všechno ten tuning vlastně obnáší. Říkal jsem, že úprav je fůra, takže se teď mrknem na ty nejčastější:

1. Motor a výkon: Tady to asi začíná většina petrolheadů. Zvýšení výkonu je prostě lákavé. Dá se toho docílit různě, od výměny výfukového potrubí za sportovnější variantu až po kompletní tuning motoru s úpravou hlavy válců, vaček a kdovíčeho ještě.  Samozřejmě s rostoucím výkonem roste i spotřeba a ne vždycky to jde úplně hladce s emisní kontrolou.

2. Podvozek a brzdy: To není jen o tom, aby auto vypadalo nízko k zemi (i když to je taky jeden z cílů). Upravený podvozek a sportovní tlumiče a pružiny výrazně zlepšujou jízdní vlastnosti. Auto líp sedí v zatáčkách, řízení je přesnější a celkově je jízda bezpečnější a hlavně zábavnější. A k tomu všemu potřebujete i pořádné brzdy, které tenhle upgrade dokážou ubrzdit.

3. Kola a pneumatiky: Pěkné disky a správně zvolené gumy jsou základ. Kola můžou auto úplně proměnit a dát mu ten správnej říz. No a co se týče pneumatik, tak ty mají zase vliv na všechno, od jízdních vlastností po spotřebu. Širší gumy sice vypadají skvěle, ale zase víc klofnou do kapsy na pumpě.

4. Exteriér: Tady se fantazii meze nekladou. Bodykity, spoilery, lišty, polepy – možností je nekonečně. Můžete jít cestou decentního tuningu s pár nenápadnými doplňky, nebo z auta udělat divokou bestii s bodykitem jako z okruhového speciálu. Jen pozor, ať to nepřeženete a neuděláte z auta spíš terč posměchu.

5. Interiér: I uvnitř se dá vykouzlat paráda. Sportovní sedačky, karbonové obložení, racingový volant a sada budíků navíc – to je jen pár věcí z nepřeberné nabídky. Můžete si interiér taky ozvláštnit LED osvětlením nebo třeba novým audiosystémem, abyste si při cestě pořádně zabřinkali.

6. Zvuk: Výfuk je pro milovníky tuningu věc posvátná. Když se z auta ozve burácení motoru nebo práskání při podřazení, to je prostě paráda (tedy pro někoho). Jenže i tady platí, že je potřeba dodržovat určitou míru. Příliš hlučný výfuk může nejenom otravovat okolí, ale i způsobit problémy s policií.

7. Audio: Kdo by si nerad při cestě pořádně pustil muziku? Tuningoví nadšenci často investují do pořádného audio systému s extra reproduktory, subwoofery a kdoví čím ještě. Ať už jste fanda metalu nebo milujete klasickou hudbu, s pořádným zvukem bude každá jízda zážitek.

8. Osvětlení: Pěkné xenony nebo LED světla dokážou auto úplně rozsvítit a dodat mu moderní look. A nezapomínejme ani na podsvícení interiéru a kufru – to je nejenom efektní, ale i praktické.

9. Bezpečnost: Tuning není jenom o parádě. Mnoho úprav naopak bezpečnost vozu zvyšuje. Sportovní sedačky s lepším bočním vedením, sportovní volant a brzdové systémy s lepšími parametry – to všechno může v krizové situaci hrát klíčovou roli.

10. Retro: A teď něco pro milovníky starých aut. Retro tuning je samostatný vesmír. Upravit si třeba starou Škodovku nebo Wartburga k obrazu svému a přitom zachovat jeho ducha, to je taky umění.

Ať už jste milovník burácejících muscle carů, nebo fandíte decentnímu a elegantnímu tuningu, jedno je jasný: tuning je životní styl.ac

Publikováno: 07. 03. 2024

Kategorie: Zajímavosti

Autor: Tereza Vondráčková